Print

Outcomes of Anniversary 10th Scientific and Practical Conference of Young Professionals

The Anniversary 10th Scientific and Practical Conference of Young Professionals took place in Yuzhno-Sakhalinsk. The main outcomes of the Conference were a shared experience and an extended job-related communication.

The format of the event has changed over the last ten years and it is now open to all.  In addition to the Company’s employees, the competent members of the jury have evaluated undergraduate students, post graduate students, and other oil and gas companies employees, whose number has significantly increased this year. This makes knowledge and experience sharing by future specialists, colleagues from other cities and Sakhalin Energy employees more active. The Conference reached the record number of participants and Sections in 2018.

81 works have been submitted within six Sections: “Geology, Wells and Reservoir Engineering”, “Engineering and Maintenance”, “Information Technology and Process Automation”, “Economy and HR Management”, “University”.  For the first time, the Section in English was introduced.

_AAG7433.JPG
Evaluation commission

“Cooperation of young professionals is of a tremendous importance in a competitive resource market. You should be ready for the tasks and challenges to come in the oil and gas industry”, Sakhalin Energy’s Chief Executive Officer Roman Dashkov said.

23 participants were awarded with the winner’s certificates by Roman Dashkov who wished everyone a rewarding job and good luck in further research activities.

_AAG9583.JPG
Roman Dashkov, CEO of Sakhalin Energy, and Sergey Menshikov, General Director of Gazprom Dobycha Nadym

Winners of the 10th Young Professional Scientific-Practical Anniversary Conference:

The winners in the Geology, Wells and Reservoir Engineering Section:
1st prize – Anton Vasiliev, Lab Chemist, Sakhalin Energy, for his research paper “Oil Fingerprinting” Technology for Pilstun-Astokhskoye Oilfield Well and Reservoir Management”.
2nd prize – Irina Maltseva, Geology Engineer, Konstantin Kondratyev, Head of Geological and Process Simulation Laboratory, and Mikhail Safronov, Deputy Head of Geology and Field Development Centre, Gazprom Dobycha Yamburg, for their research paper “Experience and Opportunities of Urengoyskoye OGCF Well Rehabilitation by Sidetracking”.
3rd prize – Artyom Grechanik, Offshore Drilling Engineer, and Ramil Ziganshin, Senior Drilling Engineer, Sakhalin Energy, for their research paper “Implementation of “Lean Production” in Operation of Hammering Conductors at Piltun-Astokhskoye-B Platform”.

The winners in the Engineering and Maintenance Section:
1st prize – Rustem Gareev, Gas Field Mechanic, Gazprom Dobycha Urengoy, for his research paper “Improvement of Rotary Equipment and Bearing Assembly Technical Condition Assessment and Prediction Methods”.
2nd prize – Ilgiz Elbert, Process Engineer, Gazprom Dobycha Nadym, for his research paper “Acquisition of Turbo Expanding Assembly Parameters based on CFD Calculation”.
3rd prize – Stanislav Stepanov, Graduate Chemical Engineer, Sakhalin Energy, for his research paper “Instrument and Tool Air System Optimisation for its Stable Operation during Periods with High Ambient Temperature”.

The winners in the Information Technology and Process Automation Section:
1st prize – Andrey Uporov, Process Control Technologist, Sakhalin Energy, for his research paper “Development of Automated Start-up of the LNG/OET Nitrogen Production Unit”.
2nd prize – Alexey Konstantinov, Deputy Head of Operation and Maintenance Department, Gazprom Transgaz Ufa, for his research paper “Experience of Automated Trend Monitoring of Gas Compressor Unit and Gas Turbine Drive Parameters”.
3rd prize – Alexey Davydov, Geomatics Engineer, Sakhalin Energy, for his research paper “Project Development and Implementation of Information Management System for 3D Laser Scanning of Sakhalin Energy Assets and Equipment”.

The winners in the Economy and HR Management Section:
1st prize – Alfred Zaynullin, Senior Specialist of Intellectual Property Section, Sakhalin Energy, for his research paper “Employees’ Engagement into Intellectual Activity is the Way to the Innovative Development of the Company”.
2nd prize – Artemy Zhuravlev, Deputy Facilities Manager, Gazprom Dobycha Yamburg, for his research paper “Development of Camp Infrastructure Management Efficiency Improvement Using Simulating Test”.
3rd prize – Alexander Norka, Deputy Resourcing Manager, Gazprom Dobycha Yamburg, for his research paper “Board of Young Researchers and Professionals in «Gazprom Dobycha Yamburg”.

The winners in the Section Run in the English Language:
1st prize – Kalmen Gubaidullin, Process Technologist, Sakhalin Energy, for his research paper “Increasing Boil-Off Gas Compressor Capacity through Quench Optimisation”.
2nd prize – Thomas McCormick-Cox, Production Geologist, Salym Petroleum Services B.V., for his research paper “Subsurface Uncertainty Analysis Using Quantitative Analogues and Scaled Reservoir Models”.
3rd prize – Arina Kalinicheva, Reservoir Engineer, Sakhalin Energy, for her research paper “Piltun Block II Study: Simulation Modeling and Uncertainty Analysis”.

The winners in the University Section:
1st prize – Vladislav Popov, 2nd Year Master’s Degree Student, Gubkin Russian State University of Oil and Gas (National Research University), for his research paper “Block Valve Stations Energy Supply Optimisation Processes in Sakhalin Energy”.
2nd prize – Daria Dorofeeva, PhD Candidate, Far Eastern Federal University, for her research paper “Determination of Winter Types by Various Methods for Offhore Zone Ice Cover Assessment”.
3rd prize – Victor Timoshenko, Maksimilian Nikitin and Alexander Vyrodov, 2nd Year Master’s Degree Students, Gubkin Russian State University of Oil and Gas (National Research University), for their research paper “Development of New Rodless Pumping Equipment”.

DSC00913.JPG

26 October 2018

Back